Μαθαίνουμε συζητώντας για την Ορθογραφία

Την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023 οι μαθήτριες της Β’ τάξης Μελίνα Λαζάρου, Πηνελόπη Μητσάκη και Αθηνά Ορφανού, μέλη της δημοσιογραφικής ομάδας του ηλεκτρονικού περιοδικού «Σχολεία-ΖΩ» του Α’ Αρσακείου-Τοσιτσείου Γυμνασίου Εκάλης, είχαν την ευκαιρία να πάρουν συνέντευξη από τον Πρόεδρο της Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας και Καθηγητή Γλωσσολογίας κ. Γεώργιο Μπαμπινιώτη. Η συνέντευξη πραγματοποιήθηκε με αφορμή τον Αρσάκειο Διαγωνισμό Ορθογραφίας, που για πρώτη φορά διοργανώνεται στα Αρσάκεια-Τοσίτσεια Σχολεία για τους μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης του Δημοτικού, της Β’ και Γ’ τάξης του Γυμνασίου και της Α’ και Β’ τάξης του Λυκείου. Έτσι, στον οικείο για τα παιδιά χώρο της Βιβλιοθήκης του Σχολείου, οι «εκκολαπτόμενοι δημοσιογράφοι» μας απηύθυναν στον κ. Μπαμπινιώτη ερωτήσεις σχετικά με το πρόβλημα της ανορθογραφίας στις μέρες μας, τους παράγοντες που ευθύνονται για την όξυνσή του, για το αν και κατά πόσο η χρήση των νέων τεχνολογιών έπαιξε ρόλο στην επιδείνωση του προβλήματος, για τους τρόπους/ «εργαλεία», που θα μπορούσαν να βοηθήσουν στον περιορισμό του και για τα κίνητρα ενός μαθητή να συμμετάσχει στον εν λόγω διαγωνισμό. Η συζήτηση διενεργήθηκε σε μια άκρως φιλική και ζεστή ατμόσφαιρα, ακούστηκαν πολύ ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις πάνω στο θέμα και οι εντυπώσεις ήταν εξαιρετικές.

Ακούστε από εδώ το podcast: