Συμμετοχή των Αρσακείων-Τοσιτσείων Γυμνασίων στις εορταστικές εκδηλώσεις του Δήμου Διονύσου για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Το Α’ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Γυμνάσιο Εκάλης συμμετείχε στις εορταστικές εκδηλώσεις που διοργάνωσε ο Δήμος Διονύσου τιμώντας την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Οι εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν την Παρασκευή 28 Οκτωβρίου 2022. Συγκεκριμένα, η Σημαιοφόρος και οι Παραστάτες μας παρευρέθησαν στη Δοξολογία στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως Θεοτόκου & Αγίου Στεφάνου, και κατόπιν στην Τελετή στην  Πλατεία του Ηρώου, όπου έγινε Επιμνημόσυνη  Δέηση, εκφωνήθηκε ο Πανηγυρικός της ημέρας από τον Δήμαρχο Διονύσου και κατατέθηκαν στέφανα στο Ηρώο. Τέλος, οι μαθητές μας παρήλασαν στην κεντρική οδό του Αγίου Στεφάνου (οδός Ηρώων Πολυτεχνείου) και καταχειροκροτήθηκαν από όλους όσοι παρευρέθησαν στον χώρο της παρέλασης. Τους μαθητές συνοδεύσαν οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής και των δύο Αρσακείων-Τοσιτσείων Γυμνασίων κκ. Βολάνης, Γεωργουλέα, Παπαναστασίου και Χατζηστάμου.

Ακολουθεί σύντομο βίντεο: